Z marką Hyundai po bezpiecznej stronie

Ile paliwa zużywa samochód? I czy mieści się w granicach emisji?

Odpowiedzi na te pytania dostarcza od niedawna nowa, znormalizowana procedura badań laboratoryjnych WLTP – i to w sposób bardziej zbliżony do rzeczywistości niż dotychczas stosowany cykl badawczy NEDC. W Hyundaiu uważamy: tak powinno być! A dzięki dodatkowym pomiarom w rzeczywistych warunkach drogowych (RDE) już dziś spełniamy standardy jutra!

Większa przejrzystość i łatwość porównywania

Cykl testowy WLTP uwzględnia profil jazdy zbliżony do codziennych zachowań kierowcy oraz szersze spektrum możliwych elementów wyposażenia pojazdu. W ten sposób klienci mogą nie tylko porównać przed zakupem różne modele pojazdów, lecz otrzymują także realistyczne wyobrażenie o tym, z jakimi wartościami zużycia i emisji należy liczyć się w codziennym użytkowaniu.

Bez trosk: Hyundai już dzisiaj z EURO 6d-TEMP

Kto decyduje się na auto marki Hyundai, może śledzić aktualne dyskusje na temat możliwych zakazów wjazdu do centrów miast z pełnym spokojem: już teraz odbywają się u nas zmiany w gamie silników i od 1 września 2018 roku – o cały rok wcześniej niż wymaga ustawa – prawie wszystkie modele Hyundai będą spełniały ostre wymagania normy emisji spalin EURO 6d-TEMP, która łączy cykl WLTP i pomiar emisji w warunkach naturalnego ruchu drogowego (RDE).

WLTP i inne oznaczenia: zrozumieć nowe procedury pomiarowe i normy emisji

Co oznaczają skróty NEDC, WLTP i RDE? I o co chodzi w nowej normie emisji spalin EURO 6d-TEMP? Poniżej wytłumaczymy Państwu najważniejsze pojęcia.

 

NEDC

Jeszcze do niedawna istotne z punktu widzenia oznakowania i dopuszczenia pojazdów mechanicznych wartości zużycia i paliwa i emisji spalin były określane znormalizowaną metodą badania NEDC ("Nowy Europejski Cykl Jazdy"). W tym celu pojazdy na laboratoryjnym stanowisku kontrolnym z rolkami odbywały ok. 20-minutową symulowaną jazdę w mieście i poza miastem. Jednak ze względu na mało realistyczne parametry testu mierzone wartości są często znacznie niższe niż osiągane podczas rzeczywistej jazdy. Dlatego od września 2017 obowiązuje nowo opracowany cykl badania WLTP.

 

WLTP

 "Worldwide Harmonized Light Vehicle Test Procedure" (ogólnoświatowa znormalizowana procedura badań lekkich pojazdów) WLTP stanowi od września 2017 obowiązującą metodę określania emisji spalin (substancje szkodliwe i CO2) i zużycia paliwa (wzgl. prądu) przez pojazdy. W odróżnieniu od procedury NEDC pozwala ona uzyskać realistyczne wartości przyspieszenia i prędkości. Ponadto w pomiarach uwzględnia się wszystkie warianty silnika i skrzyni biegów danego pojazdu oraz możliwy wpływ wyposażenia dodatkowego.

 

RDE

Badanie RDE pozwala określić zachowanie pojazdu, jeżeli chodzi o emisję spalin w trakcie rzeczywistej jazdy ("Real Driving Emissions"). W tym celu danym pojazdem jeździ się, przyspiesza i hamuje na drogach publicznych - i to w podziale na ruch miejski, na drogach poza miastem i autostradach. Zamontowany przy rurze wydechowej mobilny przyrząd do pomiaru emisji spalin mierzy zawartość cząstek stałych i stężenie substancji szkodliwych.

 

EURO 6c i EURO 6d-TEMP

Od momentu wprowadzenia procedury WLTP obowiązującą w Unii Europejskiej normą emisji spalin jest EURO 6c. Była ona wprowadzana stopniowo i od 1 września 2018 będzie obowiązywała dla wszystkich nowych pojazdów. Jednak kupujący samochód marki Hyundai już w tym dniu będą mieli pojazd, który spełnia wymagania następnej, jeszcze ostrzejszej normy emisji - EURO 6d-TEMP. Obejmuje ona dodatkowo test emisji spalin RDE (pomiar substancji szkodliwych w trakcie normalnej eksploatacji) i będzie obowiązywała wszystkich producentów od 1 września 2019.

Bliżej rzeczywistości: w czym WLTP jest lepsza niż NEDC

Testowanie jedynie podstawowego wyposażenia samochodu w idealnych warunkach laboratoryjnych ma niewiele wspólnego z codzienną praktyką jazdy po naszych drogach. Dlatego cykl testowy WLTP oparty jest na możliwie realistycznych warunkach i może być stosowany do wszystkich możliwych konfiguracji pojazdu.

 • 1. Uwzględnienie indywidualnych szczegółów pojazdu Każdy dodatkowy element wyposażenia potencjalnie zmienia nakład energii niezbędny do tego, aby utrzymać pojazd w ruchu. Dotyczy to oczywiście różnych wariantów nadwozia oraz różnych opon o indywidualnych oporach toczenia. Nowy cykl WLTP uwzględnia wynikające stąd różnice w zużyciu paliwa i tym samym jest znacznie bliższy rzeczywistości.
 • 2. Bardziej realistyczne warunki wyjściowe Nowy cykl testowy WLTP - choć oczywiście przeprowadzany również w laboratorium - zapewnia od początku warunki badania, które są bliskie rzeczywistych doświadczeniom kierowców - dużo bliższe niż w przypadku procedury NEDC. Temperatura początkowa wynosi 14 ° zamiast 20-30 °, a ciśnienie w oponach 4,5 bar zamiast 6 bar.
 • 3. Bardziej realistyczna dynamika jazdy W porównaniu do NEDC wprowadzonego w 1992 r. badanie WLTP nie tylko ma trwa dłużej (30 zamiast 20 minut), ale także przyspieszenia są większe i częstsze. Najwyższa prędkość w trakcie badania wynosi 131 km/h odzwierciedlając jazdę autostradową, a średnia prędkość w teście wzrasta znacząco z 33,6 km/h do 46,6 km/h.

Napędy Hyundai: już dziś przeżywajmy przyszłość mobilności

Jako pionier w technice ochrony środowiska i napędu firma Hyundai oferuje swoim klientom nie tylko silniki wysokoprężne i benzynowe, odpowiadające już dzisiaj przyszłym standardom ekologicznym. W ofercie znajduje się także pełne spektrum napędów alternatywnych produkowanych seryjnie – jako jedynego producenta na świecie. Do roku 2020 zaplanowano produkcję 15 nowych modeli samochodów Hyundai z napędem elektrycznym, hybrydowym, hybrydowym typu plug-in oraz z ogniwami paliwowymi.

Przyszłościowe silniki spalinowe

Dzięki odpowiednio wczesnemu przestawieniu floty pojazdów na normę EURO 6d-TEMP klienci firmy Hyundai będą przygotowani na nadchodzącą przyszłość. W najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy wyposażali wszystkie nasze silniki benzynowe GDI i T-GDI w filtry cząstek stałych. Silniki Diesla CRDI do filtru cząstek otrzymają dodatkowo stałych system SCR, redukujący zawartość tlenków azotu. 

Technologia wodorowa: Hyundai NEXO

Ogromny zasięg, nagradzany design i niezrównana dynamika: nowy SUV z ogniwami paliwowymi Hyundai NEXO to obecnie szczytowe osiągnięcie naszej 20-letniej pionierskiej pracy na polu napędów wodorowych – perfekcyjny napęd do codziennego użytku o zerowej emisji!

Elektromobilność: Hyundai IONIQ

Hyundai IONIQ to unikalna w skali światowej koncepcja pojazdu, w której dla jednego modelu dostępne są do wyboru trzy różne warianty zelektryfikowanego napędu: elektryczny, hybrydowy i hybrydowy typu plug-in. Nadwozie o zwartej konstrukcji zachwyca poza tym osiągami i obszernym wnętrzem, które czynią z niej samochód rodzinny. 

Perfekcyjny napęd elektryczny: KONA Electric

Model KONA Electric jest pierwszym elektrycznym SUV-em na europejskim rynku. Ten przełomowy samochód łączy imponujący zasięg ze śmiałą stylistyką i przestronnością SUV-a. Zasięg zależy od wybranej wersji: akumulatory o pojemności 29,2 kWh pozwalają na jednym ładowaniu przejechać nawet 300 km, a zestaw o pojemności 64 kWh aż do 470 km.

Homologacja

Uprzejmie informujemy o możliwości odpłatnego wydania przez Hyundai Motor Poland Sp. z o.o. następujących dokumentów:

 • duplikatu świadectwa zgodności (COC) w języku angielskim
 • oświadczenia potwierdzającego prawidłowość zamontowania odpowiednich pasów i siedzeń
  (konwersja ciężarowy na osobowy potwierdzona przez ASO Hyundai)
 • innego oświadczenia potwierdzającego dane techniczne pojazdu
  (liczba siedzeń, norma emisji spalin, masy pojazdu itp.)

Opłata za wydanie każdego z dokumentów wynosi 240,00 zł z VAT.

W celu złożenia wniosku o wydanie dokumentu, należy przesłać na adres email: homologacja@hyundai.pl 

 • poprawnie wypełniony formularz (załącznik do pobrania – „Wniosek_Hyundai”)
 • dokument potwierdzający tytuł własności pojazdu (skan polskiego dowodu rejestracyjnego / dowód zakupu)
 • potwierdzenie ASO Hyundai o poprawności montażu siedzeń i pasów (jeżeli dotyczy)

Po analizie wniosku Klient otrzymuje informację o możliwości przygotowania dokumentacji i czasie trwania usługi.

Hyundai Motor Poland nie wydaje duplikatów świadectw zgodności dla pojazdów zakupionych jako nowe poza terenem Unii Europejskiej.

O wydanie powyższych dokumentów może wystąpić tylko właściciel pojazdu albo upoważniona przez niego osoba.

Informacja o prywatności

 

 

INFORMACJA O SUBSTANCJACH Z LISTY KANDYDACKIEJ (ARTYKUŁ 33 ROZPORZĄDZENIA REACH)

 

Artykuł 33.1. rozporządzenia REACH (Rozporządzenie WE nr 1907/2006) ma na celu umożliwienie klientom będącym odbiorcami dostarczanych wyrobów, zastosowanie odpowiednich środków zarządzania ryzykiem, które mogą wynikać z obecności w wyrobach substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC). Można je znaleźć na aktualnej liście kandydackiej substancji oczekujących na pozwolenie, w celu zapewnienia bezpiecznego stosowania tych wyrobów.

Hyundai Motor Company popiera ogólne cele rozporządzenia REACH, a w szczególności Artykułu 33, gdyż są one zgodne z naszym własnym zaangażowaniem do promowania odpowiedzialnej produkcji, obsługi i użytkowania naszych wyrobów.

Identyfikacja SVHC

Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, opartą na informacjach otrzymanych od naszych dostawców oraz na naszych własnych danych dotyczących wyrobów, substancje występujące w artykułach składowych w stężeniu powyżej 0,1% wag. to te, które podano w „Tabeli SVHC” dotyczącej konkretnego pojazdu/części.

Szczegółowa informacja na temat bezpiecznego użytkowania artykułów zawierających SVHC

Jeżeli dotyczy, do „Tabeli SVHC” związanej z konkretnym artykułem, dołączana jest szczegółowa informacja na temat bezpiecznego użytkowania pojazdu/części zawierająca substancje z listy kandydackiej.

Ogólna informacja na temat bezpiecznego użytkowania artykułów

Do każdego pojazdu Hyundai Motor Company dołączona jest instrukcja obsługi, która zawiera informacje dla właściciela/użytkownika na temat bezpiecznego użytkowania pojazdu. Informacje Hyundai Motor Company dotyczące napraw i serwisowania pojazdów oraz oryginalnych części również zawierają informacje dla personelu technicznego na temat bezpiecznego stosowania.

Jeżeli w częściach pojazdu obecne są substancje z listy kandydackiej podane w „Tabeli SVHC” dotyczącej konkretnego pojazdu, to są one zastosowane w taki sposób, który ogranicza do minimum potencjalne narażenie klientów na ich oddziaływanie i pozwala wykluczyć niebezpieczeństwo dla ludzi lub środowiska, o ile pojazd i jego części są używane zgodnie z przeznaczeniem, a wszelkie naprawy, serwis i obsługa techniczna są przeprowadzane zgodnie z instrukcjami technicznymi opisującymi te czynności oraz standardowymi dobrymi praktykami w branży.

Pojazd wycofany z eksploatacji może zostać legalnie zutylizowany tylko w Unii Europejskiej w autoryzowanym zakładzie utylizacji (ATF). Części pojazdu należy utylizować zgodnie z lokalnie obowiązującymi przepisami i wytycznymi władz lokalnych.

W celu uzyskania informacji RECAH dotyczącej twojego pojazdu lub części zapraszamy do kontaktu z naszym Centrum Obsługi Klienta https://www.hyundai.pl/O_Hyundai/Kontakt/

 

 

Salon Online Salon Online Dowiedz się więcej