Oficjalny Sponsor

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, Tour de Pologne jest największą organizowaną cyklicznie imprezą sportową w Polsce. Wyścig ma niezwykle długą i bogatą tradycję – pierwszą edycję rozegrano już w 1928 roku! Od 2011 roku TdP znajduje się w elitarnym gronie największych wyścigów UCI World Tour, tuż obok Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta a España.

Coraz więcej wiemy na temat trasy i przebiegu 75. Tour de Pologne. Wyścig będzie świętował swoją 75. edycję i jednocześnie 90. urodziny, a także będzie miał na celu upamiętnienie 100-lecia niepodległej Polski. Na postawie doświadczeń i obserwacji innych wyścigów kolarskich, zdecydowano, że etapy nie powinny być za długie, mają dominować krótkie i dynamiczne odcinki. W tym roku peleton będzie jechał przez południe Polski, a być może nawet przekroczy granice naszego kraju i wjedzie na terytorium Słowacji. Metę najprawdopodobniej zorganizuje miasto Poprad, gdzie Tour de Pologne zawita po raz pierwszy w swojej historii.

W 74. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze rywalizowali w dniach 29 lipca – 4 sierpnia 2017 roku. W siedmiu etapach pokonali łącznie 1122 kilometry i przejechali przez ponad 500 miejscowości. To była jedna z najciekawszych i najbardziej ekscytujących edycji naszego narodowego wyścigu w historii. Na starcie wielkie gwiazdy – Rafał Majka, Peter Sagan, Vincenzo Nibali. Ogromne emocje do samego końca, bo losy zwycięstwa w wyścigu rozstrzygnęły się dosłownie na ostatnich metrach. Trasa wiodła przez południe kraju i wszystko zaczęło się w Krakowie, a metę ostatniego etapu wytyczono w Bukowinie Tatrzańskiej. Zawodnicy pokonali pagórki i wysokie góry, słońce i deszcz, asfalt i piach. Słowem – wszystko co jest potrzebne do wielkiej kolarskiej rywalizacji. Były wielkie dramaty, łzy radości, setki tysięcy kibiców przy trasie każdego etapu i miliony przed telewizorami. 

Zobacz relację z wyścigu.

Bitwa Warszawska z 1920 roku i słynny „Cud nad Wisłą” to wydarzenia, które upamiętnił 73. Tour de Pologne.. Wyścig ruszył z Radzymina 12 lipca 2016 r. pod hasłem „Szlakiem historii”. W siedem dni kolarze pokonali 1190 kilometrów. 18 lipca tłumy fanów kolarstwa oglądały finał na krakowskim Rynku Głównym. 

Zwycięzca bierze wszystko - to najlepsze podsumowanie 73. Tour de Pologne, który wygrał Tim Wellens z ekipy Lotto Soudal. Jego łupem padła nie tylko żółta koszulka, ale także nagrody dla najlepszego górala i najaktywniejszego zawodnika, a także nowy Hyundai Tucson.

Zobacz relację z wyścigu.

Nowy rozdział to, organizowany po raz pierwszy, Tour de Pologne Women. Dzień po finałowych rozstrzygnięciach 73. Tour de Pologne UCI World Tour do walki staęły najlepsze zawodniczki. Zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Tour de Pologne Women w nagrodę otrzymała samochód Hyundai Elantra. Hyundai jest także sponsorem klasyfikacji i koszulki Najlepsza Sprinterka. Historyczny Tour de Pologne Kobiet zostanie rozegrany w dniach 19-20 lipca, a jego trasa obejmie trzy etapy.

Doskonałe wspomnienia z Polski zabrała Jolanda Neff. Szwajcarka była bezkonkurencyjna na dwóch z trzech etapów pierwszego w historii Tour de Pologne Kobiet. Kropkę nad i postawiła samotnie finiszując w Bukowinie Tatrzańskiej i zgarniając nagrodę główną – samochód Hyundai Elantra.

Zobacz relację z wyścigu.

Hyundai został Oficjalnym Partnerem 72. Tour de Pologne, który odbył się w dniach 2-8 sierpnia 2015 roku i był rozgrywany pod hasłem „Łączymy stolice”. Wyścig rozpoczął się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie i zakończył na Rynku Głównym w Krakowie, więc połączył nasze dwie stolice – obecną z historyczną. Tym samym wyścig nawiązał do historii Tour de Pologne, który jeszcze przed II wojną światową stał się jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce, a Warszawa i Kraków były żelaznymi punktami na trasie wyścigu. Zwycięzcą 72. Tour de Pologne został Ion Izagirre z Movistaru. Hiszpan jeszcze przed startem był uważany za jednego z faworytów.

Podczas 72. Tour de Pologne flota samochodów Hyundai składała się z modeli Tucson, H350,  i40 wagon, i30, Santa Fe oraz Genesis i wspierała organizatorów podczas całego wyścigu. Dodatkowo, przed etapami organizowane były przejazdy kolumny samochodów Hyundai. Hyundai, jako Oficjalny Partner 72. Tour de Pologne, zorganizował również stoiska w strefach startowych i na finiszach.

Zobacz relację z wyścigu.

Galeria zdjęć