WRC Rajd Polski

tutaj

Rajd Polski, zaraz po słynnym klasyku Rajdzie Monte Carlo, jest drugim najstarszym rajdem na świecie. Jest to również jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń sportowych organizowanych w Polsce. 


Orlen 74. Rajd Polski WRC


Hyundai Motorsport ponownie udowodnił swoją mocną pozycję w WRC, odnotowując kolejne zwycięstwo w tegorocznym 74. Rajdzie Polski. Na podium w Mikołajkach stanęli dwaj kierowcy zespołu Hyundaia - Hayden Paddon, który zajął drugie miejsce oraz zwycięzca Thierry Neuville. Dani Sordo uplasował się na czwartej pozycji. Rajd Polski okazał się najlepszym w krótkiej historii startów kierowców Hyundai Motorsport, a także potwierdził dobrą passę Thierrego Neuvilla, który już po raz trzeci w tym sezonie świętował zwycięstwo. Hyundai otrzymał również nagrodę dla najlepszego producenta, którą odebrał Sukwon Kim, prezes Hyundai Motor Poland.

Thierry Neuville - 2 miejsce w Rajdzie Szwecji 2015

 

Sukcesy zespołu Hyundai w WRC


W 2014 roku czyli pierwszym roku po powrocie do WRC zespół Hyundai Shell World Rally Team odniósł historyczny sukces zajmując trzecie miejsce w Rajdzie Polski oraz dwa pierwsze miejsca w Rajdzie Niemiec, co stanowiło wyraźne potwierdzenie determinacji, jakości i kunsztu inżynierskiego marki Hyundai.

Rok 2015 w cyklu WRC zaczął się dla Hyundaia jeszcze bardziej obiecująco. Już podczas drugiej imprezy - Rajdu Szwecji, nasz kierowca Thierry Neuville stanął na podium zajmując drugie miejsce. Podczas Rajdu Włoch na  Sardynii na podium stanęło aż dwóch kierowców teamu Hyundaia: Hayden Paddon oraz Thierry Neuville. Ostatnim sukcesem w sezonie było trzecie miejsce Daniela Sordo podczas rajdu Hiszpanii.

Thierry Neuville - 2 miejsce w Rajdzie Szwecji 2015

Zespół Hyundaia rozpoczął 2016 rok w wyśmienitym stylu. Już w pierwszym Rajdzie - Monte Carlo - Thierry Neuville stanął na najniższym stopniu podium. Dobra passa utrzymywała się w kolejnych rajdach: Rajd Szwecji dał Haydenowi Paddonowi drugie miejsce, a Rajd Argentyny przyniósł mu upragnione zwycięstwo. Podczas Rajdu Włoch zespół ponownie pokazał, że w tym roku jest w bardzo wysokiej formie - następną szansą na potwierdzenie tego będzie Rajd Polski, który rozpocznie się już 30 czerwca.

 

Hyundai Motorsport Team 

Zespół Hyundaia w WRC został oficjalnie zaprezentowany 10 grudnia 2013 r., a w jego skład wchodzą kierowcy:

  • Thierry Neuville
  • Nicolas Gilsoul

  • Dani Sordo
  • Marc Martí

  • Hayden Paddon
  • John Kennard

  • Kevin Abbring
  • Sebastian Marshall

 

Hyundai i rajdy WRC


Rajdy, jak żaden inny sport motorowy, pozwala kibicom widzieć samochód z bliska, podczas jazdy w zróżnicowanych warunkach: na ziemi, asfalcie, w śniegu i na lodzie. Seria World Rally Championship składa z 13 kilkudniowych imprez na których zespoły walczą o najlepsze czasy m.in. na argentyńskich równinach czy w krainie polskich jezior mazurskich.


Samochody startujące w WRC bazują na autach seryjnej produkcji, ale wyposażone są w czterocylindrowe, turbodoładowane silniki o pojemności 1,6l oraz napęd na cztery koła.

Dzięki WRC, Hyundai może być blisko fanów motoryzacji i udowodnia, że znajduje się w pierwszej lidze producentów samochodów.

 

Hyundai i20 WRCSamochód rajdowy klasy WRC, który po raz pierwszy został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu w roku 2012, a jego debiut na rajdowych trasach miał miejsce podczas Rajdu Monte Carlo 2014. Samochody rajdowe muszą bazować na standardowych nadwoziach modeli, który produkcja wynosi ponad 25 000 sztuk rocznie.  W przypadku Hyundaia zdecydowano się na model i20, który został dodatkowo wyposażony w czterocylindrowy, turbodoładowany silnik o pojemności 1,6l, sekwencyjną skrzynię biegów, napęd na cztery koła i spoilery ulepszające system chłodzenia. Zastosowanie materiałów takich jak tytan, magnez czy materiały ceramiczne i kompozytowe są zabronione w konstrukcji samochodów rajdowych.

 

Sprawdź seryjnego Hyundaia i20 najnowszej generacji w akcji i zapisz się na jazdę testową.

Hyundai Motorsport

Występ Hyundaia w rajdach WRC jest nadzorowany przez specjalnie utworzony w tym celu ośrodek Hyundai Motorsport. Został on otwarty na początku 2013 roku w Alzenau w Niemczech, aby rozwijać program samochodów rajdowych, który jest wyrazem inżynieryjnego zaawansowania i emocji, jakie towarzyszą Hyundaiowi przy produkcji aut.


Hyundai Motorsport


Występ Hyundaia w rajdach WRC jest nadzorowany przez specjalnie utworzony w tym celu ośrodek Hyundai Motorsport. Został on otwarty na początku 2013 roku w Alzenau w Niemczech, aby rozwijać program samochodów rajdowych, który jest wyrazem inżynieryjnego zaawansowania i emocji, jakie towarzyszą Hyundaiowi przy produkcji aut.

 

 

 

Kalendarz rajdowych MŚ 2017


Rajd Monte Carlo20-22 stycznia
Rajd Szwecji10-12 lutego
Rajd Meksyku10-12 marca
Rajd Francji7-9 kwietnia
Rajd Argentyny28-30 kwietnia
Rajd Portugalii19-21 maja
Rajd Włoch9-11 czerwca
Rajd Polski29 czerwca - 2 lipca
Rajd Finlandii28-30 lipca
Rajd Niemiec19-20 sierpnia
Rajd Hiszpanii  6-9 października
Rajd Wielkiej Brytanii 27-29 października
Rajd Australii17-19 listopada

 

Galeria