Droga do domu często prowadzi przez wiele nieoświetlonych miejsc. Żeby bezpiecznie
poruszać się po drogach, musisz nauczyć się podstawowych zasad ruchu drogowego.

 

Zawsze bądź widoczny na drodze
Zabawa w chowanego może być świetną frajdą. Ale pamiętaj, są miejsca w których lepiej jest pozostać widocznym. Jednym z tych miejsc jest droga. Czy wiesz, że kiedy robi się ciemno i bardzo słabo widać Cię na drodze możesz znaleźć się w niebezpieczeństwie? Droga do domu często prowadzi przez wiele nieoświetlonych miejsc, dlatego zawsze noś na sobie odblaski, które pomogą kierowcy zobaczyć Cię z daleka.

Zadanie domowe!
Poproś mamę lub tatę, żeby pokazali Ci, co widzi kierowca auta podczas jazdy po zmroku.

Przechodź tylko na pasach
Zastanawiałeś się kiedyś, czy zebra jest biała w czarne paski czy czarna w białe? My też, ale znamy już odpowiedź. Zebra ma białe paski i jest czarna. Tak samo na drodze. Białe pasy na czarnej drodze, popularnie zwane zebrą, oznaczają przejście dla pieszych. Zebra jest po to, aby pomóc Ci bezpiecznie przedostać się na drugą stronę jezdni. Przechodzenie przez ulicę w innym miejscu, może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem. Pamiętaj też, aby przechodząc przez jezdnię zawsze rozejrzeć się w lewą, prawą, a potem jeszcze raz lewą stronę.

Zadanie domowe!
Poproś mamę lub tatę, aby dla odmiany Oni pozwolili Tobie, przeprowadzić się przez jezdnię.

Spotkanie z nieznajomym
Poznawanie nowych ludzi może być ekscytujące, ale może być też niebezpieczne. Złym miejscem na poznawanie ludzi jest właśnie droga do domu. Z pewnością słyszałeś to już od swoich rodziców, a ich zawsze warto słuchać! Dlatego pamiętaj. Nigdy nie wsiadaj do samochodu z nieznajomym, który zatrzyma się zapytać Cię o drogę. Jeśli po drodze zaczepi Cię nieznajomy, od razu powiadom rodziców. Nie przyjmuj też żadnych słodyczy, zabawek, pieniędzy ani innych prezentów od osób, których nie znasz. Pamiętaj też, aby klucze do mieszkania zawsze chować tak, aby nie widział ich żaden nieznajomy.

Zadanie domowe!
Zapytaj się rodziców jak należy się zachować, kiedy zaczepi Cię nieznajomy.